IZLOŽBA
ALEKSANDAR ZOGRAF, ŽIVOT U STRIPU
Otvaranje: sreda 12. februar – 19 h
Francuski institut, Knez Mihailova 31, Izložba traje do 29. marta 2014.
Od 2007. godine, Francuski institut predstavio je brojne srpske strip autore čija dela objavljuju francuske izdavačke kuće. Strip izložbe u Francuskom institutu postale su prava beogradska marka. Stripove Aleksandra Zografa od 1999. godine u Francuskoj objavljuje izda-vačka kuća L’Association (Sfar, Trondhajm, Berberian, Satrapi…), koja je specijalizovana za domen nezavisnog stripa. Zograf stvara veoma lično delo u vidu dnevnika u kojem predstavlja svoja iskustva, snove, ubeđenja. Izložba se sastoji od tabli objavljenih u Francuskoj u tri zbirke: Vestiges du monde / Polovni svet (2008), Bons baisers de Serbie / Pozdravi iz Srbije (2000), E-mails de Pančevo / Mejlovi iz Pančeva (1999), kao i od dela objavljenih u kolektivnim albumima iz serijala Lapin. U okviru izložbe će, pored navedenog, ekskluzivno biti objavljene i table novog albuma koji tokom 2014. godine izlazi u Francuskoj. Radi kompletnijeg uvida u Zografov opus, Francuski institut će predstaviti i nekoliko i ilustracija i tabli objavljenih za italijanske izdavačke kuće.
Saša Rakezić, poznat po pseudonimu Aleksandar Zograf, rođen je 1963. godine u Pančevu. U jugoslovenskoj periodici objavljuje stripove počev od 1986. godine, a od početka devedesetih aktivnije je prisutan u inostranstvu, najpre u Americi, gde je njegove radove objavljivao jedan od najpoznatijih izdavača alternativnog stripa u svetu, Fantagraphics Books iz Sijetla. Danas knjige stripova ovog autora objavljuju L’Association u Francuskoj, Fandango u Italiji, MMMNNNRRRG! u Portugaliji, Centrala u Poljskoj, Nyitott Könyvműhely u Madjarskoj i Kapsimi u Grčkoj, dok je američka izdavačka kuća Top Shelf 2007. godine objavila obimnu antologiju njegovih stripova i tekstova pod nazivom Regards From Serbia. Njegovi radovi se takođe pojavljuju u časopisima širom sveta, među kojima najduže sarađuje sa italijanskim nedeljnikom Internazionale.
Učestvovao je na brojnim internacionalnim strip festivalima i izložbama – od Lucca Comics i Napoli Comicon u Italiji, preko Toy Comics izložbe u pariskom Muzeju primenjenih umetnosti (Musée des Arts décoratifs), do velike samostalne izložbe održane u Cartoon Art Museum u San Francisku. Počev od 2003, nezavisni nedeljnik Vreme iz Beograda redovno objavljuje po dve strane stripa Aleksandra Zografa – nakon izdanja zagrebačkog VBZ-a, izdavačka kuća Službeni glasnik je objavila kolekciju ovih storija pod nazivom “Polovni svet”, SKC Novi Sad koji je objavio „Osvetu crvene veštice“, a Gradska biblioteka Žarko Zrenjanin iz Zrenjanina „Dvaput naopačke“, kao deo nagrade Todor Manojlović. Saša Rakezić-Zograf se takođe bavi i novinarstvom (počev od 1981. godine, objavljivao je u Džuboksu, NON-u, Ritmu, Dnevniku, Pančevcu, Politikinom Zabavniku i dr.), kao i organizovanjem brojnih kulturnih dešavanja u svom rodnom gradu, gde već punih deset godina, zajedno sa Kulturnim centrom Pančeva, uređuje najpre internacionalni festival autorskog stripa GRRR!, a zatim i seriju dešavanja pod nazivom GRRR!Program, na kojoj predstavlja strip autore, izdavače i teoretičare iz zemlje i sveta.
Izbor nagrada: “MAKS“ – Strip autor godine, Zaječar (1997)., “Lucca Comics”, Specijalna nagrada, Luka, Italija (1998), “Scomesse sul futuro”, Napulj, Italija (1999), “Hector Oesterheld Award – XXIII International Exhibition of Comics”, Rim, Italija (1999), Oktobarska nagrada grada Pančeva (2000), Specijalna nagrada za doprinos srpskom stripu, Međunarodni salon stripa, Beograd (2004), Desimir Tošić – Nagrada za novinsku kolumnu, Službeni glasnik, Beograd (2009), Todor Manojlović – Nagrada za umetnički senzibilitet, Zrenjanin (2012).